Czy dużo surowców to zawsze duże bogactwo?

Są kraje na świecie, które zaliczają się do największych producentów określonych surowców. Słowo „produkcja” nie zawsze jest w tym kontekście właściwe, ponieważ bardzo wiele surowców po prostu pozyskuje się w oparciu o działalność wydobywczą. Jednak fakt, że to wydobycie odbywa się w danym kraju sprawia, że zyskuje on istotnego asa, za pomocą którego może umacniać swoją gospodarczą pozycję. Jednak czy za każdym razem państwo znane jako zasobne w surowce odnosi ekonomiczne sukcesy?

Surowce bogactwa nie dają?

Realia pokazują, że bywa z tym rozmaicie, a stosunkowo bliskim nam geograficznie przykładem jest Rosja. Trudno nie uznać jej za ważną światową potęgę, jednak nie przez przypadek jest ona równie często określana mianem „kolosa na glinianych nogach”.

Mimo sporego potencjału militarnego Rosjanie nie maja stabilnej, dobrze zorganizowanej gospodarki rynkowej. Ich wielkim atutem jest gaz, ale już inne surowce naturalne jakimi dysponują w niemałej ilości nie pozwalają im przełożyć tego na bogactwo narodowe.

Skutki błędów

Pokazuje to jasno, że nieudolnie prowadzona polityka gospodarcza połączona z korupcją i utrzymywaniem społeczeństwa częściowo zamkniętego i w swojej istocie nadal sowieckiego, nie daje szansy na przekucie posiadanych zasobów na bogactwo państwa. Kraj, który mógłby od dawna być jednym z najbogatszych w świecie zalicza się do największych skupisk społecznych patologii, z ogromnymi obszarami biedy. I tam surowce nie są w stanie tego zmienić – bo samo ich posiadanie to za mało, by upowszechnić dobrobyt.

.