Drewno, czyli surowiec z potencjałem

Zupełnie innym typem surowca o użytkowym charakterze jest drewno. Wydawać by się mogło, że nie stanowi ono tematu specjalnie interesującego, jednakże jest zgoła inaczej. Przede wszystkim dlatego, że dziś na handlu drewnem można zarobić niemało.

Jego wykorzystanie w różnych gałęziach produkcji jest powszechne i robi spore wrażenie na każdym, kto chce się tym nieco bliżej zainteresować. Z drewna można wytwarzać nie tylko meble, ale również papier, zabawki czy niektóre surowce opałowe. Stanowi ono także ceniony materiał budowlany wykorzystywany coraz powszechniej.

Na drewnie się zarabia

Kraje, które mogą pochwalić się dużą liczbą tartaków są w bardzo dobrej sytuacji – mają bowiem szansę dzięki dużej produkcji drewna sprzedawać je z zyskiem do licznej grupy przedsiębiorstw. Polska zalicza się do tych państw, w których wysokiej jakości drewna do celów produkcyjnych i budowlanych nie brakuje. Robią z tego użytek potężni odbiorcy o międzynarodowym zasięgu, jak chociażby szwedzka sieć IKEA, która dużą liczbę wykorzystywanego w produkcji drewna kupuje właśnie nad Wisłą.

Wiele możliwości

Fakt, że spotyka się różne gatunki drewna o różnych cechach użytkowych sprawia, że możliwości jest znacznie więcej. Poza na przykład meblami z drewna litego, cechowanych relatywnie wysokimi cenami, mamy jeszcze wyroby meblowe z materiałów drewnopochodnych. Odpady drewniane można bowiem wykorzystać do produkcji wszelkiego rodzaju płyt meblowych czy pilśniowych, gdzie w połączeniu z odpowiednimi środkami chemicznymi udaje się uzyskać tani i względnie solidny materiał.

.