Metale szlachetne – nadal pewną inwestycją

Była już mowa o metalach szlachetnych jako rozsądnej inwestycji swojego kapitału. Czy rzeczywiście posiadając większe oszczędności do zainwestowania opłaca się ulokować je w kruszcach? Eksperci sugerują, że tak. Chodzi przede wszystkim o złoto, ponieważ uznawane jest ono za dobro o stabilnej i niezmiennej wartości. Generalnie zasoby złota mogą jedynie drożeć, ale nie będą tanieć i jest to wiadomość dla inwestorów bardzo dobra. Nieprzypadkowo gospodarki poszczególnych państw posiadają finansowe „poduszki ratunkowe” właśnie w postaci zapasów złota.

Złoto ma sens!

Czy każdy może w złoto zainwestować? Owszem. Kupno sztaby złota to ulokowanie kapitału w surowiec, który w dłuższej perspektywie na pewno nie przyniesie strat. Fakt, że złoto występuje w ograniczonej ilości decyduje o jego wartości. Jeśli nie chcemy lokować kapitału w sztabki zdeponowane w bankowych skarbcach, możemy z powodzeniem inwestować również w wykonaną ze złota biżuterię lub ozdoby. Tu jednak musi pamiętać, że czystość kruszcu wykorzystanego do produkcji biżuterii jest zwykle znacznie niższa niż w odniesieniu do wspomnianych sztab.

Platynowa inwestycja

Innym metalem szlachetnym o bardzo dużym znaczeniu jest platyna. Wykorzystywana na szeroką skalę w różnych dziedzinach gospodarki wydaje się całkiem sensownym pomysłem na inwestycję. Co do jej wartości nie ma wątpliwości tym bardziej, że działają nawet firmy zajmujące się odzyskiwaniem niewielkich ilości tego kruszcu ze zużytych podzespołów mechanicznych, na przykład z katalizatorów samochodowych. Jednym z głównych celów skupów katalizatorów jest właśnie odzyskanie platyny znajdującej się we wnętrzu zużytej części. .